جمعه ۱۱ خرداد ۱۴۰۳ ساعت ۱:۵۲
 |  29/ بهمن/ 1395 - 10:14
  |   نظرات: بدون نظر
413 بازدید
مسئول دفتر ستاد یادواره شهدا خبر داد؛

19 اسفند یادواره شهدای شهرستان میبد برگزار می گردد

جلسه پرسش و پاسخ خبرنگاران پیرامون مباحث یادواره شهدا با حضور مسئولین ستاد یادواره در محل سالن ستاد يادواره شهدا شهرستان ميبد برگزار گرديد.

به گزارش پایگاه خبری بفرو به نقل از خبرگزاری بسیج؛ ابتدا جلسه با قرائت قرأن كريم آغاز گردید و سپس دهقاني ، مسئول دفتر ستاد یادواره شهدا در ادامه توضیحاتی در خصوص بنجمين يادواره ٥٠٠ شهيد در شهرستان ميبد ارائه دادند.

وی در ابتدا به بیان آمار شهدا ، آزادگان ، جانبازان و رزمندگان هشت سال دفاع مقدس شهرستان میبد پرداخت و افزود:آمار رسمی شهدای دفاع مقدس شهرستان میبد ۵۰۰ نفر است و ما سه شهید زن در شهرستان میبد داریم که تنها شهید زن اهل شهرستان میبد ، شهیده پلوان شمسی است.

دهقانی خاطر نشان کرد: آمار كل رزمندكان ٨ سال دفاع مقدس شهرستان میبد ۲۴۱۱ نفر است و آمار كل آزادگان شهرستان میبد به ٧٠ نفر می رسد و آمار جانبازان بالای ۲۵ درصد شهرستان ، ۳۴۴ نفر و آمارجانبازان زیر ۲۵ درصد شهرستان ، ۶۶۰ نفر است.بخش ندوشن جزو این آمار نیست و انشاالله به زودی در اولین فرصت آمار بخش ندوشن را اعلام خواهیم نمود.

وی در خصوص نقش رسانه ها و تبلیغات و اطلاع رسانی آن ها پیرامون مباحث یادواره شهدا بیان کرد:از شما انتظار داریم که در بحث تبلیغات ، اطلاع رسانی گسترده ای در خصوص یادواره شهدا در شهرستان میبد آغاز شود و درباره این موضوع نظر خواهی کنیم.

تنها چیزی که از یادواره های شهدای سال های قبل به یادگار مانده است دعوت نامه خانواده شهدا است و خیلی از خانواده های شهدا هنوز این دعوت نامه را کنار آثار شهدا نگه داری کرده اند و این دعوت نامه یک اثری ماندگار است.

روز ۱۲ اسفند تشییع شهدای گمنام داریم که دانشگاه حائری میزبان این تشییع است و انشاالله در روز ۱۹ اسفند ماه سال جاری قرار است یادواره شهدا در دو بخش برگزار شود که یک بخش آن اجلاسیه است که در روز ۱۹ اسفند برگزار می شود و بخش دیگر آن ، نمایشگاه است که پنج روز قبل از برگزاری این یادواره در محل مصلی آیت الله اعرافی برپا خواهد شد.

سخنرانان این مراسم حجت الاسلام ماندگاری و یکی از سرداران دفاع مقدس که روایتگر جنگ هشت ساله دفاع مقدس است ، خواهد بود و مداحی این مراسم احتمالاً یکی از مداحان کشوری باشد که هنوز مشخص نیست.

وی تصریح کرد :یک تفاوت بسیار اساسی که این یادواره با یادواره سال های پیشین دارد این است که در اجلاسیه ،اجرای حرکات نمایشی همراه با نماهنگ از حضور بسیجیان در صحنه های رزم و همچنین دفاع جانانه رزمندگان از حریم اهل بیت در سوریه و عراق خواهد بود و بسیجیان همزمان با نماهنگ هایی که پخش می شود حرکات نمایشی و رزمی خود را به اجرا می گذارند.

دهقانی افزود:روز قبل از برگزاری مراسم اجلاسیه ، ۱۸ اسفند ماه برنامه سرکشی از تمامی خانواده های شهدا در سطح شهرستان میبد داریم و مسئولین استان یزد و شهرستان میبد در این سرکشی شرکت خواهند کرد.

لازم به ذکر است یادمان شهید گمنام در پارک بهاران همزمان با یادواره شهدا نیز برگزار خواهد شد.

۱۱ کمیته تخصصی در ستاد یادواره شهدا داریم که ادارات و سازمان های شهرستان میبد همکاری لازم را دارند و مانور امداد و نجات با همکاری اداره آتش نشانی شهرستان میبد در محوطه باز مصلی آیت الله اعرافی در این یادواره اجرا خواهد شد.

وی ضمن بیان مشکلات موزه شهدا در جمع خبرنگاران اظهار داشت:بحث مالی یکی از بزرگترین مشکلات ما در خصوص موزه شهداست و بالغ بر ۵۰ میلیون تومان بدهی داریم و ۵۰ میلیون تومان دیگر هزینه این موزه است که مسئولین شهرستان از راه اندازی این موزه استقبال می کنند ولی متاسفانه ظرف ۵ سال گذشته ۱ ریال کمک نکرده اند.

ساختمان موزه شهدا متعلق به فرمانداری است که فعلا موزه در این مکان فعالیت می کند و لازم به ذکر است بسیاری از فعالیت های فرهنگی شهرستان میبد در موزه شهدا صورت می گیرد.

دهقانی در خصوص هزینه های یادواره شهدا و کمک مردم و خیرین در این زمینه بیان کرد:مردم اکثر هزینه های یادواره شهدا را تامین می کنند و خانواده های شهدا نیز در این زمینه کمک بسیاری کرده اند.

یکی از موفقیت های اصلی یادواره هایی که در شهرستان ها برگزار می شود مردمی و بسیجی بودن آن است.از سال ۱۳۷۶ به بعد که بسیاری از مراسم های سالگرد شهدا در شهرستان میبد خیلی کم رنگ برگزار می شد و هیچ کنگره و یادواره ای در کل کشور وجود نداشت

یک عده از خود بسیجیان شهرستان آمدند و ستاد گرامیداشت شهدای شهرستان میبد را تشکیل دادند که از قبل اصلا بحث یادواره نبود و کم کم به یادواره تغییر پیدا کرد و اولین ستاد یادواره که در کل کشور تشکیل شد یادواره شهدای شهرستان میبد بود.

وی خاطرنشان کرد:اولین کار ستاد یادواره شهدا در بحث تبلیغات پیگیری ساخت و تکمیل سایت یادواره شهدا بوده است و در ادامه زندگی نامه و وصیت نامه ۱۱۴ شهید در جلد اول کتاب چاپ شده است و جمع آوری خاطرات آزادگان ، جانبازان و رزمندگان ۸ سال دفاع مقدس که آماده کرده ایم و هنوز هم ادامه دارد.

در پایان سید مصطفی آقایی ، مسئول کمیته تبلیغات ستاد یادواره شهدا در این جلسه بیان کرد:نرم افزار جامع مشخصات شهدای شهرستان میبد با همکاری دانشگاه حائری شهرستان میبد درحال طراحی است و از جمله برنامه های تبلیغات این یادواره ، تهیه بروشور وصیت نامه شهدا توسط حوزه های مقاومت بسیج خواهران است.

همچنین همایش پیاده روی خانوادگی با عنوان یادواره شهدا شهرستان صبح روز جمعه ۲۹ اسفند از امامزاده سید صدرالدین قنبر آغاز خواهد شد.

۱۶ و ۱۷ اسفند ماه سال جاری همایش فیلمسازان میبدی با موضوع دفاع مقدس و شهدا برگزار خواهد شد که متولی آن انجمن فیلمسازان شهرستان میبد است


این مطلب را به اشتراک بگذارید sms whatsapp
مدیریت سایت

محدودیت زمانی مجاز به پایان رسید. لطفا کد امنیتی را دوباره تکمیل کنید.

آخرین دیدگاه ها
logo-samandehi
تبلیغات