سه شنبه ۰۸ خرداد ۱۴۰۳ ساعت ۳:۳۷
 |  30/ تیر/ 1393 - 11:40
  |   نظرات: بدون نظر
313 بازدید

ناعدالتی در تقسیم حوزه های انتخابیه استان / میبد، یزد و اشکذر در یک حوزه انتخابیه

شواهد حاکی از آن است که مسئولین شهرستان های میبد و تفت از اقدامات نمایندگان فعلی استان و کوتاهی های صورت گرفته در امر تقسیم حوزه های انتخابیه استان گله مند هستند.

به گزارش خبرنگار میبدخبر: براساس اصل 44 قانون اساسی، هر 10 سال یک‌بار باید حدود 20 نفر به تعداد نمایندگان مجلس شورای اسلامی اضافه شود، این اتفاق آخرین بار در سال 78 رخ داده بود و براساس مصوبه مجلس در آن سال تعداد نمایندگان از 270 به 290 نفر افزایش یافت. امسال نیز 20 نماینده به مجلس شورای اسلامی اضافه خواهد شد.

با توجه به اینکه استان یزد نیز یکی از استان هایی است که یک نماینده به تعداد 4 نماینده قبلی آن اضافه می شود، قاعدتاً تغییراتی قرار است در حوزه های انتخابیه استان صورت بگیرد.

شواهد حاکی از آن است که مسئولین شهرستان های میبد و تفت از اقدامات نمایندگان فعلی استان و کوتاهی های صورت گرفته در امر تقسیم حوزه های انتخابیه استان گله مند هستند.

آنچه در چند روز گذشته در محافل سیاسی شنیده می شود این است که میبد با حوزه انتخابیه یزد و اشکذر دارای 2 نماینده خواهند شد و این در صورتی است که با احتساب جمعیت یزد، اشکذر و میبد قریب به دو سوم جمعیت استان دارای 2 نماینده خواهند بود و یک سوم نیز 3 نماینده.

این مسئله با رویه تقسیم عادلانه نماینده برای مناطق استان کاملا در تضاد بوده و با توجه به اینکه نماینده باید بتواند به حوزه انتخابیه خود سر بزند و به مسائل و مشکلات آن رسیدگی کند نیز در تناقض است. زیرا مشکلات حوزه های انتخابیه ها نیز با یکدیگر متفاوت است و هر کدام مسائل و مشکلات خاص خود را داشته و راه حل جداگانه ای را می طلبند.

اما آنچه برای ما سوال است این است که با الحاق ندوشن به میبد، میبد و تفت دارای مرز مشترک شده اند و در سه دوره گذشته انتخابات مجلس شورای اسلامی و انتخاب مرحوم سید جلال یحیی زاده برای نمایندگی مردم شهرستان های تفت و میبد مردم این دو شهرستان نشان داده اند که تعامل خوبی با یکدیگر دارند پس چرا این حوزه انتخابیه باید تقسیم شود؛ سوالی است که جواب قانع کننده ای در بر نخواهد داشت و امیدواریم این مسئله توسط مسئولین سیاسی استان و نمایندگان فعلی حل و فصل شود.

دیگر اینکه چرا حوزه های انتخابیه میبد و اردکان مانند گذشته به هم متصل نشده است و این در صورتی است که مردم هر دو شهرستان روابط بسیار نزدیکی با یکدیگر داشته و دارند و عدم فاصله بین دو شهرستان نیز دسترسی نماینده به هر دو شهرستان و حوزه انتخابیه را سهل الوصول خواهد کرد. شاید برخی از مسائلی که در گذشته مابین شهرستان های اردکان و میبد پیش آمده بود دستاویزی قرار داده شده باشد تا باعث شود این دو شهرستان دارای یک حوزه انتخابیه نباشند.

از سوی دیگر میبد با وجود جمعیتی نزدیک به 100 هزار نفر و وسعت 5 هزار کیلومتر پس از الحاق ندوشن به آن بعد از مرکز استان دومین شهر پرجمعیت استان محسوب می شود که اتصال آن به حوزه های انتخابیه یزد و اشکذر اجحاف دیگری است که در حق مردم این سه مناطق صورت می گیرد. و این در صورتی است که می شد شهرستان های میبد، اشکذر و حتی زارچ دارای یک نماینده و مرکز استان نیز دارای یک نماینده مستقل باشد.

سوال دیگری که باقی می ماند این است که مگر نمی شود بزرگترین حوزه انتخابیه استان یعنی حوزه انتخابیه دخیل عباس زارع زاده را تقسیم کرد و یک نماینده اضافه شده به استان به این مناطق تعلق گیرد و دیگر حوزه ها دچار تغییرات نشوند تا این مناطق که از نظر توسعه یافتگی از دیگر شهرستان های استان عقب تر هستند نیز با داشتن نماینده بتوانند شهرستان های خود را توسعه بخشند.

آنچه گمانه زنی می شود حاکی از آن است که قرار است قبل از انتخابات میان دوره ای مجلس شورای اسلامی تکلیف این حوزه ها یکسره شود تا مردم شهرستان های تفت و میبد نماینده ای برای دفاع از حق خود در مجلس شورای اسلامی نداشته باشند.

از قرار معلوم اخیراً در این زمینه تصمیم گیری هایی نیز شده است مبنی بر اینکه یزد، اشکذر و میبد مشترکا ۲ نماینده، بافق و بهاباد و مهریز ۱ نمایند، ابرکوه و خاتم و تفت ۱ نماینده و اردکان هم ۱ نماینده مستقل در مجلس شورای اسلامی خواهند داشت.

امیدواریم با نگاه به کارکرد یک نماینده در منطقه ای انتخابیه خود، تغییرات حوزه های انتخابیه به صورت اصولی و براساس حوزه جغرافیایی، جمعیت و موارد دیگر اصلاح شود تا شاهد پیشرفت همه نقاط استانمان یزد باشیم.

همچنین از نمایندگان فعلی استان نیز انتظار می رود در صورت کوتاهی در این امر تا فراگیر نشدن این مسئله برای برطرف کردن هرچه سریعتر آن اقدام نمایند.

 


این مطلب را به اشتراک بگذارید sms whatsapp
مدیریت سایت

محدودیت زمانی مجاز به پایان رسید. لطفا کد امنیتی را دوباره تکمیل کنید.

آخرین دیدگاه ها
logo-samandehi
تبلیغات