جمعه ۱۱ خرداد ۱۴۰۳ ساعت ۱۲:۵۹
 |  21/ تیر/ 1393 - 12:10
  |   نظرات: بدون نظر
287 بازدید

رژیم سفاک اسرائیل بداند در برابر جنایاتی که انجام می‌دهد، پاسخ لازم را خواهد گرفت

رئیس‌جمهور ایران و نخست وزیر ترکیه درباره اوضاع غزه به صورت تلفنی گفت‌وگو کردند.

حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی رئیس‌جمهور ایران و رجب طیب اردوغان نخست وزیر ترکیه درباره اوضاع غزه به صورت تلفنی گفت‌وگو کردند. 

مقامات دو کشور شامگاه جمعه در گفتگویی تلفنی، ظلم و جنایت رژیم صهیونیستی در نوار غزه را غیر قابل تحمل دانستند و با انتقاد از سکوت شورای امنیت سازمان ملل، لزوم فعال شدن دبیر کل سازمان ملل در این باره را مورد تاکید قرار دادند. 
 
روحانی در این گفتگوی تلفنی با اظهار نگرانی شدید نسبت به تشدید جنایات رژیم صهیونیستی در نوار غزه گفت: همه باید کاری کنیم تا رژیم صهیونیستی بفهمد که جهان اسلام و کشورهای منطقه پشت سر مردم فلسطین هستند و آنها را رها نکرده‌اند و این رژیم سفاک باید بداند در برابر جنایاتی که انجام می‌دهد پاسخ لازم را خواهد گرفت. 
 
رئیس‌جمهور افزود: کشتار زنان و کودکان بی‌دفاع نوار غزه غیر قابل تحمل و با همه قواعد انسانی و بین‌المللی در تضاد است و نگرانی ما به خاطر محاصره غزه و کمبود امکانات پزشکی و نیازهای اولیه مردم این منطقه بسیار تشدید شده است و در این خصوص اقدام فوری مجامع بین‌المللی و از جمله کشورهای منطقه ضروری است. 
 
 روحانی افزود: ایران و ترکیه به عنوان دو کشور اسلامی بزرگ و تاثیر گذار منطقه، مسئولیت بسیار سنگینی را در این خصوص بر عهده دارند. 
 
رئیس جنبش غیر متعهدها گفت: ایران آمادگی دارد تا از همه ظرفیت‌های خود و ظرفیت جنبش غیر متعهدها با همکاری ترکیه استفاده کند و همچنین ضرورت دارد کشورهای اسلامی و سازمان کشورهای اسلامی نیز دراین زمینه فعال‌تر شوند. 
 
رئیس‌جمهور افزود: باید به هر قیمتی شده توقف حملات صهیونیست‌ها را دنبال کنیم و راهی پیدا کنیم تا کشورهای منطقه بتوانند به مردم غزه کمک‌های نوع‌دوستانه به ویژه در زمینه پزشکی را انجام دهند. 
 
روحانی با انتقاد از سکوت شورای امنیت سازمان ملل در قبال جنایات رژیم صهیونیستی در نوار غزه گفت: متاسفانه شورای امنیت سازمان ملل در این زمینه هنوز اقدامی انجام نداده است و همه باید بخواهیم که نقش فعالی را در این زمینه ایفا کند. 
 
وی خاطر نشان کرد: منطقه ما از غزه تا سوریه و عراق دچار مشکل نا امنی شده و این بسیار نگران‌کننده است‌. ما برای ایجاد امنیت و ثبات و جلوگیری از کشتار مردم مسلمان منطقه آماده هرگونه همکاری و تشریک مساعی هستیم. 
 
رئیس‌جمهور همچنین بر لزوم همکاری مشترک دو کشور و رایزنی های مداوم وزرای خارجه ایران و ترکیه در این زمینه تاکید کرد. 
 
“رجب طیب اردوغان” نخست وزیر ترکیه نیز در این گفتگوی تلفنی با تاکید بر لزوم اتفاق و اتحاد تمامی جهان اسلام با یکدیگر گفت: مواضع ترکیه بدون هیچ گونه شک و نگرانی درباره موضوع فلسطین با شما همسو و امروز زمانی است که بایستی کشورهای اسلامی همکاری و همیاری و یکدستی خود را نشان دهند. 
 
وی تصریح کرد: ظلم‌هایی که در فلسطین انجام می‌شود غیر قابل تحمل است و ترکیه برای توقف آن آماده هرگونه همکاری مشترک است. 
 
نخست‌وزیر ترکیه گفت: ایران و ترکیه می‌توانند یک برنامه و همکاری مشترکی را با یکدیگر در این زمینه داشته باشند و لازم است در این زمینه از تمام توانایی و امکانات خود استفاده کنیم. 
 
وی افزود: از دبیرکل سازمان ملل نیز باید بخواهیم نقش فعال‌تری در این زمینه داشته باشد. 
 
اردوغان گفت: باید فورا وارد عمل شویم ظلم‌هایی که در نوار غزه در حال وقوع است بسیار حاد است و باید آتش بس فوری در آنجا برقرار شود و باید کاری کنیم که رژیم صهیونیستی وادار به پذیرش آتش بس شود زیرا این رژیم تنها زمانی که ملزم و مجبور به آتش بس شود، آن را می‌پذیرد. 
 


این مطلب را به اشتراک بگذارید sms whatsapp
مدیریت سایت

محدودیت زمانی مجاز به پایان رسید. لطفا کد امنیتی را دوباره تکمیل کنید.

آخرین دیدگاه ها
logo-samandehi
تبلیغات