جمعه ۱۱ خرداد ۱۴۰۳ ساعت ۲:۳۲
 |  29/ اردیبهشت/ 1393 - 10:24
  |   نظرات: بدون نظر
269 بازدید

رئیس‌جمهور عازم چین شد

رئیس‌جمهور کشورمان به منظور شركت در چهارمین نشست سران تعامل و اقدامات اعتمادسازی در آسیا (سیكا) تهران را به مقصد شانگهای چین ترک کرد.

پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست جمهوری، حجت‌الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی رئیس جمهور به منظور شركت در چهارمین نشست سران تعامل و اقدامات اعتمادسازی در آسیا (سیكا) با بدرقه رسمی اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس‌جمهور و حجت‌الاسلام و المسلمین محمدی گلپایگانی رئیس دفتر مقام معظم رهبری، تهران را به مقصد شانگهای چین ترک کرد. 
 
طرح ایجاد سران تعامل و اقدامات اعتمادسازی در آسیا (سیكا) در اكتبر ۱۹۹۲ میلادی در چهل و هفتمین اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل متحد از سوی نور سلطان نظربایف رئیس جمهوری قزاقستان به منظور ارتقای روابط دو جانبه و همكاری میان كشورهای آسیایی با هدف ایجاد ثبات و برقراری امنیت در منطقه مطرح و این سازمان در سال ۱۹۹۶ رسماً تشكیل شد. 

نشست سران سیكا هر ۴ سال یك بار و اجلاس وزرای خارجه هر ۲ سال یك بار برگزار می‌شود. در حال حاضر این سازمان ۲۲ عضو دارد و در برگیرنده ۱۲ عضو ناظر مشتمل بر سازمان‌های بین‌المللی همچون سازمان ملل متحد، سازمان امنیت و همكاری در اروپا، اتحادیه عرب و تعدادی از كشورها از جمله مالزی، اندونزی، ویتنام، ژاپن، اوكراین و آمریكا است. 

اولین و دومین اجلاس سران سیکا در سال ۲۰۰۲ و ۲۰۰۶ در شهر آلماتی پایتخت قزاقستان و اجلاس سوم در سال ۲۰۰۲ در استانبول ترکیه برگزار شد. 

ایران، قزاقستان، افغانستان، پاكستان، كره جنوبی، چین، روسیه، هند، فلسطین، مغولستان، قرقیزستان، ازبكستان، تاجیكستان، جمهوری آذربایجان، تایلند و رژیم صهیونیستی از جمله اعضای سازمان سیكا هستند. 

در مراسم بدرقه رسمی از رئیس جمهور، علاوه بر معاون اول رئیس‌جمهور و رئیس دفتر مقام معظم رهبری، جمعی از وزرا و معاونان رئیس جمهور نیز حضور داشتند. 

رئیس‌جمهور در جریان سفر خود به شانگهای چین علاوه بر سخنرانی در چهارمین اجلاس سران سیکا و دیدار با برخی از مقامات شرکت‌کننده در این اجلاس، قرار است در ملاقات با رئیس جمهوری چین، مهمترین مسائل و موضوعات تهران – پکن در راستای ارتقا و گسترش روابط دوجانبه، منطقه‌ای و بین‌المللی را مورد بررسی قرار دهد. 

ظریف وزیر امور خارجه، زنگنه وزیر نفت، آخوندی وزیر راه و شهرسازی، نهاوندیان رییس دفتر رییس جمهور برخی معاونان وزارتخانه‌ها و دستگاه‌های اجرایی دکتر روحانی را در این سفر سه روزه همراهی می‌کنند. 


این مطلب را به اشتراک بگذارید sms whatsapp
مدیریت سایت

محدودیت زمانی مجاز به پایان رسید. لطفا کد امنیتی را دوباره تکمیل کنید.

آخرین دیدگاه ها
logo-samandehi
تبلیغات