چهارشنبه ۰۸ آذر ۱۴۰۲ ساعت ۷:۳۸
 |  29/ اردیبهشت/ 1393 - 10:24
  |   نظرات: بدون نظر
268 بازدید

رئیس‌جمهور عازم چین شد

رئیس‌جمهور کشورمان به منظور شركت در چهارمین نشست سران تعامل و اقدامات اعتمادسازی در آسیا (سیكا) تهران را به مقصد شانگهای چین ترک کرد.

پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست جمهوری، حجت‌الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی رئیس جمهور به منظور شركت در چهارمین نشست سران تعامل و اقدامات اعتمادسازی در آسیا (سیكا) با بدرقه رسمی اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس‌جمهور و حجت‌الاسلام و المسلمین محمدی گلپایگانی رئیس دفتر مقام معظم رهبری، تهران را به مقصد شانگهای چین ترک کرد. 
 
طرح ایجاد سران تعامل و اقدامات اعتمادسازی در آسیا (سیكا) در اكتبر ۱۹۹۲ میلادی در چهل و هفتمین اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل متحد از سوی نور سلطان نظربایف رئیس جمهوری قزاقستان به منظور ارتقای روابط دو جانبه و همكاری میان كشورهای آسیایی با هدف ایجاد ثبات و برقراری امنیت در منطقه مطرح و این سازمان در سال ۱۹۹۶ رسماً تشكیل شد. 

نشست سران سیكا هر ۴ سال یك بار و اجلاس وزرای خارجه هر ۲ سال یك بار برگزار می‌شود. در حال حاضر این سازمان ۲۲ عضو دارد و در برگیرنده ۱۲ عضو ناظر مشتمل بر سازمان‌های بین‌المللی همچون سازمان ملل متحد، سازمان امنیت و همكاری در اروپا، اتحادیه عرب و تعدادی از كشورها از جمله مالزی، اندونزی، ویتنام، ژاپن، اوكراین و آمریكا است. 

اولین و دومین اجلاس سران سیکا در سال ۲۰۰۲ و ۲۰۰۶ در شهر آلماتی پایتخت قزاقستان و اجلاس سوم در سال ۲۰۰۲ در استانبول ترکیه برگزار شد. 

ایران، قزاقستان، افغانستان، پاكستان، كره جنوبی، چین، روسیه، هند، فلسطین، مغولستان، قرقیزستان، ازبكستان، تاجیكستان، جمهوری آذربایجان، تایلند و رژیم صهیونیستی از جمله اعضای سازمان سیكا هستند. 

در مراسم بدرقه رسمی از رئیس جمهور، علاوه بر معاون اول رئیس‌جمهور و رئیس دفتر مقام معظم رهبری، جمعی از وزرا و معاونان رئیس جمهور نیز حضور داشتند. 

رئیس‌جمهور در جریان سفر خود به شانگهای چین علاوه بر سخنرانی در چهارمین اجلاس سران سیکا و دیدار با برخی از مقامات شرکت‌کننده در این اجلاس، قرار است در ملاقات با رئیس جمهوری چین، مهمترین مسائل و موضوعات تهران – پکن در راستای ارتقا و گسترش روابط دوجانبه، منطقه‌ای و بین‌المللی را مورد بررسی قرار دهد. 

ظریف وزیر امور خارجه، زنگنه وزیر نفت، آخوندی وزیر راه و شهرسازی، نهاوندیان رییس دفتر رییس جمهور برخی معاونان وزارتخانه‌ها و دستگاه‌های اجرایی دکتر روحانی را در این سفر سه روزه همراهی می‌کنند. 


این مطلب را به اشتراک بگذارید sms whatsapp
مدیریت سایت

آخرین دیدگاه ها
logo-samandehi
تبلیغات