شنبه ۱۷ خرداد ۱۳۹۹ ساعت ۱۲:۰۸
 |  ۱۸/ مرداد/ ۱۳۹۳ - ۱۰:۴۲
  |   نظرات: بدون نظر
267 بازدید

بهبود وضعیت معیشتی مطالبه اصلی مردم از دولت است/ ۵۲۰میلیون دلار سهم استان یزد از محل فاینانس

معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی رییس جمهوری در یزد گفت: دو بحث در موضوع انرژی هسته ای برای ما مطرح است یکی اینکه از حقوق ملی استیفا کنیم و نکته دیگر آثاری است که در سالهای گذشته در این راستا بصورت سو در اقتصاد ایران وارد شد آن را ما برطرف کنیم.

محمد باقر نوبخت امروز شنبه در نشست شورای توسعه و برنامه ریزی استان یزد افزود: سهم یزد از این رقم حدود سه هزار و ۲۰۰ میلیاردریال است.
نوبخت، تعداد طرحهای نیمه تمام عمرانی با بیش از ۸۰ در پیشرفت فیزیکی که امسال تکمیل خواهد شد را ۲۴۶ مورد اعلام کرد.
وی با بیان اینکه سالانه باید هشت درصد رشد کنیم تا به سند چشم انداز برسیم، خاطرنشان کرد: این در حالیست که در سال اول، در آمد و رشد اقتصادی ما سه درصد، در سال ۹۱، منفی ۶.۸ درصد و سال ۹۲ به ۲.۲ درصد رسید.

*** استیفای حقوق ملی مهمترین هدف سیاست خارجی دولت/ قصد نداریم به گذشته باز گردیم
سخنگوی دولت ادامه داد: در عرصه سیاست خارجی استیفای حقوق ملی در موضوع انرژی هسته ای بحث پراهمیتی بود که دولت آغاز کرد و با موفقیت نسبی در مقطع مقدماتی؛ هم اکنون عرصه را در پیش داریم تا به یک فرجام برسیم.
نوبخت یادآور شد: دو بحث در موضوع انرژی هسته ای برای ما مطرح است یکی اینکه از حقوق ملی استیفا کنیم و نکته دیگر آثاری است که در سالهای گذشته در این راستا بصورت سو در اقتصاد ایران وارد شد آن را ما برطرف کنیم.
وی اضافه کرد: ظرفیت نفتی ما بیش از چهار میلیون بشکه در روز است در حالی که به علت برخی مسایل و تنازعات که متاسفانه جهان با ملت بزرگ ایران ایجاد کرد فقط یک میلیون بشکه نفت خام یعنی ۲۵ درصد ظرفیت تولید مان را می فروسیم.
این مسول ادامه داد: بخشی از منابع ما بلوکه شده است ولی خوشبختانه در چند ماه گذشته ۴.۲ میلیارد دلار در قالب توافق اولیه و هشت قسط به حساب ایران واریز شده است.
نوبخت اضافه کرد: بنابراین هنری انست که بتوانیم با کمترین هزینه این را برطرف کنیم و از سوی دیگر حقوق بین المللی ملت بزرگ ایران را هم محقق سازیم.
رفع تحریم ها هنر ماست
این مقام مسئول با بیان این موضوع که” تا کنون و در طول این چند ماه اخیر ملت ایران به دلیل تحریم ازشش میلیارد دلار از منابع خود محروم شده است” گفت: بنابراین هنر است که ما بتوانیم با کمترین هزینه تحریمها را برطرف کنیم و از سوی دیگر حقوق بین المللی ملت بزرگ ایران را هم تحقق ببخشیم
وی تاکید کرد: هم اکنون باید ضمن استیفای حقوق کشورمان بخشی از تحریم هایی را که ظالمانه برای کشورمان بوجود آمده برطرف کنیم.
معاون رییس جمهوری با بیان اینکه با وجود ناجوانمردانه بودن این تحریم ها، خود را حتی برای ادامه آن آماده کرده ایم، اظهار امیدواری کرد تا در این مبارزه ای که یک کشور در برابر ۶ کشوری که نمادی از قدرتهای بزرگ جهان است موفق شویم.

بهبود وضعیت معیشتی مطالبه اصلی مردم از دولت است
معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی رییس جمهوری گفت: دولت در عرصه مسایل داخلی در حوزه سیاسی، اجتماعی و فرهنگی و نیز مسائل اقتصادی با چالشهایی روبرو است.
نوبخت افزود: در عرصه سیاسی قبول کنیم که یک اختلاف سلیقه ای در بین یاران انقلاب وجود دارد و شاید این هم اشکالی نباشد؛ منتهی آنجایی نگران کننده است که این تفاوت سلیقه به یک تضاربی منجر شود که قوا رودر روی هم بماند که ارکان نظام با هم متخاصم بشوند.
وی ادامه داد : این اختلاف در یک وجه مدنی و قابل قبول می شود؛ اختلاف سلیقه را پذیرفت و قصد بازگشت به گذشته را نداریم، اسناد و مدارکی از گذشته در اختیار داریم و اگر بخواهیم جامعه را به سمت تشنج ببریم هر روز مطالبی را بگوییم اینکه مشکلی از مردم را حل نمی کند.
سخنگوی هیات دولت تاکید کرد: مردم با علم و اطلاع خدمتگزارانی را انتخاب کردند و ما هم فکر می کنیم با یک آرامش و ثبات باید به سمت خدمت به مردم برویم که عمده خواست مردم هم بهبود وضعیت اقتصادی و معیشتی است که از ما مطالبه می کنند.
ضارب آراء نباید به تخاصم بیانجامد
معاون برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رییس جمهور ، مشکلات دولت تدبیر و امید را در مسائل داخلی و در عرصه های مختلف سیاسی،اجتماعی ، فرهنگی واقتصادی دانست و افزود: باید بپذیریم که در عرصه سیاسی اختلاف سلیقه ای بین یاران انقلاب وجود دارد و البته از باب تفاوت آراء ایرادی ندارد منتهی این امر آنجایی نگران کننده است که این تفاوت سلیقه به تضاربی منجر شود که قوا را رودر روی هم قرار دهد و ارکان نظام را با هم متخاصم نماید که این جای نگرانی است.

سلایق مختلف را مردم باید انتخاب کنند
وی ادامه داد: در یک وجه مدنی و قابل قبول می شود اختلاف سلیقه را پذیرفت و روان سپاری کرد و این سلایق را در معرض دید مردم قرارداد تا هرکدام را انتخاب کردند از منظر قانونی به آن اجازه دهیم تا کار خود را عرضه نماید.
دکترنوبخت با اشاره به مخالفتهای صورت گرفته در عرصه سیاست داخلی علیه دولت تصریح نمود: در این راه هرگز دست به تقابل نبردیم و قصد هم نداریم که به گذشته بازگردیم.
در دولت تدبیر و امید تورم مهار شد
وی ادامه داد: رؤیای در آمدهای ۷۰۰ میلیارد دلاری به پایان رسید و اکنون رشد اقتصادی ما درسال ۹۰ سه درصد و سال ۹۱ منفی شش و ۸ دهم درصد و در سال بعد منفی ۲ و دو دهم درصد بوده است و نه تنها رشد ما مثبت ۸ درصد نیست بلکه رشد منفی را به همراه رکود شدید همراه با تورم زیاد شاهدیم.
این مقام مسئول با اشاره به بحث مهار تورم در دولت تدبیر و امید افزود: به جز سال ۱۳۷۴ که برای اجرای سیاست تک نرخی کردن ارز رشد نقدینگی و تورم ۴۹درصد را شاهد بودیم ، در سال گذشته در همین ایام رشد ۴۴ درصدی تورم را همراه با رکود داشتیم و میدانید که تورم یعنی اغنیا غنی تر وفقرا فقیر تر شوند و این با شعار انقلاب اسلامی ما متفاوت است.
وی ادامه داد: خوشبختانه در طول یکسال گذشته همه همت برای بهبود معیشت در عرصه داخلی شکل گرفت و توانستیم نرخ تورم را که می خواستیم تا پایان سال ۹۲ از ۴۴ درصد به ۳۵ درصد برسانیم به ۳۲ درصد تقلیل دهیم و برای سال ۱۳۹۳ که پیش بینی ما در حد ۲۵درصد بود، اکنون که هنوز نیمه سال هست به زیر۲۵ درصد و در حدود۲۴ درصد رسیده است و این یعنی مهار تورم صورت گرفته و البته این امر به این معنی نیست که قیمتها ارزان شده بلکه در این جهت است که رشد شتابنده افزایش قیمت کند شده است.

راه بزرگی در پیش است
نوبخت ، مهار تورم را تصادفی ندانست و آنرا محصول یک برنامه ریزی متمرکز بر خروج از رکود ذکر کرد که هم اکنون در حال اجراست و ابراز داشت: آمده ام بگویم که راه بزرگی در پیش داریم .

۳۲۰ میلیارد تومان بودجه استان یزد در زمینه عمرانی است
معاون برنامه ریزی و توسعه راهبردی رییس جمهور با اشاره به لایحه بودجه سال ۹۳خطاب به مدیران اجرایی گفت: شماعزیزان برای اینکه بتوانید به خواسته های مردم در عرصه های سیاست داخلی و خارجی و فرهنگ جامه عمل بپوشانید نیازمند برنامه ریزی هستید.
وی سپس در خصوص توسعه استان یزد افزود: درسالجاری مقرر هست که برای توسعه کشور مبلغ۴۱هزار میلیاردتومان در اعتبارات تملک دارایی های سرمایه ای یا همان طرحهای عمرانی هزینه کنیم و سهمی که برای استان یزد از این رقم در بودجه سال ۹۳دیده شده چیزی حدود ۳۲۰ میلیارد تومان است که به تفکیک ۹۲ میلیاردتومان برای اعتبارات استانی، ۱۳۲ میلیاردتومان بابت طرحهای ملی که در استان یزد انجام می شود،۳۵ میلیارد تومان برای اعتباراتی که قبلا ملی بودند ولی الآن استانی هستند ، ۶۰ میلیارد تومان بخاطر توازن منطقه ای، ۵۹ میلیارد و ۹۰۰ میلیون تومان هم برای ماده ۱۸۰ قانون برنامه پنجم که همان تبصره ۲۲ است و ۹۲ میلیارد تومان هم برای هزینه های جاری این استان در نظر گرفته شده است.

به دلیل تحریم ها بسیاری از منابع درآمدی کشور محدود شده است
معاون رییس جمهور ادامه داد: درسال ۱۳۹۱ سیزده هزار و ۶۰۰ ملیاردتومان اعتبارات عمرانی تخصیص داده شده اما در سال گذشته موفق شدیم ۲۳ هزارمیلیاردتومان به طرح های عمرانی کشور اختصاص دهیم و قصدمان این است که در سال ۹۳ تخصیص اعتبارات عمرانی را تا ۴۱هزار میلیارد تومان محقق نماییم .
وی با بیان این نکته که “به دلیل تحریمها بسیاری از منابع درآمدی کشور محدود شده است” به طرحهای عمرانی در زمینه آب و طرحهای زیربنایی و راه اشاره نمود و خاطر نشان کرد: اینها طرحهای مهمی است که جامعه به آن نیازمند است پس باید اقدام مناسبی را برای تحقق آنها انجام دهیم.

۲۴۶ طرح بالای ۸۰ درصد را درسالجاری به اتمام می رسانیم
نوبخت با بیان این نکته که ” برای سالجاری تا کنون ۲هزار و ۱۰۰ میلیاردتومان اعتبارات عمرانی را در سراسر کشور تخصیص داده و پرداخت کرده ایم گفت: ۷ هزار میلیاردتومان دیگر نیز امروز تخصیص نهایی می یابد تا پرداختها انجام شود .
وی در ادامه به طرحهای نیمه تمام عمرانی در سراسر کشور اشاره کرد و گفت: ما نمی توانیم بین ۲۹۰۶ طرح نیمه تمام سراسر کشور این پول را قطره چکانی توزیع کنیم به همین جهت به تکمیل طرحهای بالای ۸۰ درصد معطوف شدیم . ۲۴۶ طرح بالای ۸۰ درصد را درسالجاری به اتمام می رسانیم واعتبارات این طرح ها نیز تا کنون بیش از ۱۰۰ درصد پرداخت شده است.

به جای کلنگ زنی، افتتاح و بهره برداری از طرح ها هدف ماست
معاون برنامه ریزی و توسعه راهبردی رییس جمهوراز شورای برنامه ریزی و توسعه استان خواست تا فعال تر از گذشته عمل نماید و به طرح هایی بپردازد که از نظر بهره وری و برخورداری مردم در کوتاه مدت اولویت دارند.
وی به این نکته اشاره نمود که ریاست جمهوری در سفرهای خود به استانها برای کلنگ زنی و شروع به کار پروژه ها اقدام نمی کند ، بلکه برای افتتاح و اتمام پروژه ها به این استانها سفر می نماید .

توجه ویژه به استان یزد/ ۵۲۰ میلیون دلار سهم استان یزد از محل فاینانس
معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی رییس جمهوری با اشاره به ظرفیت های استان یزد در بخش های مختلف و همچنین مشکلات موجود آن بویژه تامین آب گفت: این استان به توجه ویژه نیاز دارد.
نوبخت، از مسوولان این خطه خواست نقشه راه توسعه استان را تهیه و در اختیار هیات دولت قرار دهند تا در برنامه بودجه لحاظ شود.
وی اظهار داشت: مسوولان استان یزد برای برنامه پنج ساله ۹۵ تا ۹۹ با جدیدت و فوریت، برنامه ارائه دهند تا عقب ماندگی های این استان جبران شود.
نوبخت با اشاره به صحبت های مسوولان حاضر در این نشست در زمینه کمبود شدید آب در استان، قول مساعد داد تا مشکل آب استان یزد در برنامه کاری دولت قرار گیرد.
وی همچنین اظهار امیدواری کرد؛ تا تخصیص اعتبارات آب این استان از تخصیص پیش بینی شده بیشتر باشد.
سخنگوی هیات دولت یادآور شد: از محل ˈفاینانسˈ ۵۲۰ میلیون دلار سهم استان یزد تصویب شده اما آمادگی داریم برای اجرای طرحهای آب و انرژی خورشیدی و دیگر طرحها، بیش از این رقم را در اختیار استان یزد قرار دهیم.
منابع: روابط عمومی استانداری یزد و ایرنا


این مطلب را به اشتراک بگذارید sms whatsapp
مدیریت سایت

آخرین دیدگاه ها
logo-samandehi
تبلیغات