سه شنبه ۰۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ساعت ۲:۲۵
 |  19/ تیر/ 1393 - 9:32
  |   نظرات: بدون نظر
222 بازدید

ایران : “محور شرارت” یا تنها امید بهبود اوضاع خاورمیانه/ آیا آمریکا از تاریخ درس خواهد گرفت؟

در حالی که بحران در عراق شدت می یابد، آمریکا خود را خود را با کشوری همسو می یابد که یک بار با قراردادن نام آن در لیست “محور شرارت” به این کشور توهین کرده است.

سی‌ان‌ان، در حالی که عراق کنترل  بر مرزهای غربی خود را از دست می دهد و تروریست های داعش بر این مناطق تسلط یافته اند و به پیشروی ادامه می دهند، آمریکا تصمیم گرفته است  تا با در پیش گرفتن  سیاستی واقع‌بینانه و بر اساس  منافع ژئوپلتیک خود درصدد  آرام کردن فاجعه کنونی برآید.
سی ان ان مدعی می شود در نتیجه بعید نیست ایران با ارسال تسلیحات نظامی و هواپیما – از جمله جت های جنگی روسیه – از طریق مرزهای سرتاسری ایران با این کشور، به ارتش ملی عراق کمک  کند.
تا چند سال پیش این جابه جایی در ائتلاف غیر محتمل به نظر می رسید ، اما از آنجا که سال گذشته حسن روحانی رئیس جمهور ایران در انتخابات پیروز شد  جو تنش زا  بین آمریکا و ایران به آهستگی رو به  آرام شدن گذاشته است و یخ روابط فی‌مابین با احتیاط شروع به ذوب شدن می‌کند.
در حالی که عراق کم کم به سمت هرج و مرج بیشتر و تجزیه شدن می‌رود و انتظار می‌رود کردها در همه پرسی قریب الوقوع به استقلال کامل از این کشور رای بدهند – آثار بهبود در روابط آمریکا و ایران ممکن است تنها راه حل موجود برای جلوگیری از عواقب این اتفاق فاجعه بار باشد.
با این حال، حامیان روابط ایران و آمریکا، نباید  اهمیت توسعه روابط از طریق روابط اقتصادی بلند مدت را فراموش کنند، و گسترش روابط را تنها  بر اساس نیازهای نظامی و ژئوپولیتیکی صرف دنبال کنند .
در دهه گذشته، ایران درمرزهایش رخداد دو جنگ را تجربه کرده است، و به ظاهر هر دو کشور ایران و آمریکا دشمنان مشترکی مثل طالبان و صدام حسین داشته اند.
با این حال، صف بندی سیاست خارجی صرف در منطقه به روابط دیپلماتیک پایدار منجر نمی شود. با کاهش تحریم ها و رشد اقتصادی در ایران، آمریکا در نهایت می تواند به ارتقاء ارتباط پایدار بر اساس نیازها و منافع متقابل امیدوار باشد.
در حال حاضر بیش از هر زمان دیگری، فرصت چنین همکاری در بازار فن آوری در ایران وجود دارد. ایران دارای بالاترین تعداد کاربران اینترنت در خاور میانه است و تقریبا نیمی از خانواده های ایرانی به اینترنت دسترسی دارند.
کاربران اینترنت در ایران نسبت به مجموع  کاربران نت در کشورهای عربستان سعودی، امارات متحده عربی، اردن، کویت، لبنان و قطر بیشتر هستند وعلاقه در میان جوانان ایرانی نسبت به فناوری و کارآفرینی به سرعت در حال افزایش است.
مرکز توسعه تجارت الکترونیکی  ایران اخیرا اعلام کرد است که حدود 70٪ از متقاضیان مجوزهای الکترونیکی برای خرده فروشی کمتر از 30  سال دارند.
بر خلاف تمرکز بر صنایعی مانند نفت و گاز، توسعه تجاری در عرصه کارآفرینی و فن آوری طبقه متوسط  با مهارت بالا بوجود می آورد که این طبقه متوسط بنابر ادعای این خبرگزاری به سرمایه گذاری های پر رونق  منجر می شود که این سرمایه گذاری ها  حفظ روابط نزدیک با آمریکا را به دنبال خواهد داشت.
مزایای طولانی مدت توسعه تجاری در بخش تکنولوژی ایران وصف ناشدنی است. شفافیت و افزایش گشایش جامعه مدنی از طریق پیشرفت در رسانه های اجتماعی، زیرساخت های اینترنت و دسترسی به اطلاعات تنها برخی از مزایای روزافزون  صنعت متکی بر فن آوری های پیشرفته خواهد بود.
ترویج فن آوری بیش از دیگر صنایع در ایران نیز این اجازه را به کشورهایی همچون آمریکا خواهد داد تا نقش فعال تری در بازار ایران ایفا کند.
بر خلاف بسیاری از کشورهای غربی که در آن زنان تنها 10٪ از صنعت فن آوری را به خود اختصاص داده اند ،در خاورمیانه 35 درصد از کارآفرینان فناوری های  پیشرفته را زنان تشکیل می دهند. که با توجه به عدم علاقه به مفاهیم غربی و برخلاف ادعای غرب در مورد به حاشیه رانده شدن زنان در این منطقه رقمی شگفت آور محسوب می شود.
برنامه ریزی های اخیر تهران در سال جاری، نتیجه  شور و شوق فن آوری های اطلاعات و کارآفرینی است.بخش عمده ای از اشتیاق ایجاد شده  درعرصه  تکنولوژی ایران با توجه به امکان  تغییر سیاست تحریم آمریکا در مورد ایران است.
بر خلاف گذشته، در زمان ریاست جمهوری دکتر روحانی و در اوایل سال جاری، پیشرفت محسوسی  در مذاکرات مربوط به  برنامه هسته ای ایران با 6 کشور بوجود آمده است.
مهمتر از همه برای آمریکا می تواند توجه به این نکته باشد که روحانی ریاست جمهوری خود را با  پیام  اقتصاد آزاد  و تمایل به جذب و ادغام ایران را در جامعه بین المللی آغاز کرده است.
حمایت ایران از دولت نخست وزیر نوری المالکی و اکثریت شیعه حاکم در ایران و عراق هم  با منافع ژئوپلتیک آمریکا همسو و هم تراز است.
آنچه همچنان در این میان مبهم باقی مانده این است که آیا  وضعیت فعلی عراق و همکاری های احتمالی دو کشور راه را برای یک همکاری پایدار بازخواهد کرد؟
با این حال، تاریخ نشان داده است، که تشریک مساعی در زمان جنگ  به ندرت به یک سیاست دیپلماتیک پایدار و  برابر منتج شده است.
در پایان گزارش سی‌ان‌ان آمده است: در واقع، درسی که آمریکا باید از تاریخ فراگیرد این است که ایران کشوری انعطاف پذیر و با پتانسیل بسیار گسترده و فراتر ازصنعت  نفت، گاز و اسلحه صرف است.

 


این مطلب را به اشتراک بگذارید sms whatsapp
مدیریت سایت

محدودیت زمانی مجاز به پایان رسید. لطفا کد امنیتی را دوباره تکمیل کنید.

آخرین دیدگاه ها
logo-samandehi
تبلیغات