جمعه ۲۴ فروردین ۱۴۰۳ ساعت ۹:۲۳
 |  11/ مهر/ 1393 - 12:28
  |   نظرات: بدون نظر
295 بازدید

استاندار یزد:

عالی ترین مقام اجرایی استان یزد به طرح ساماندهی حضور اتباع بیگانه و حضور این افراد در بافت قدیم و مناطق گردشگری استان اشاره کرد و گفت: باید با اتباع خارجی غیر مجاز در استان حضور دارند، برخورد جدی شود و حساب این افراد با اتباع مجاز جدا شود.

” سید محمد میرمحمدی ” چهارشنبه شب 9 مهرماه در نشست شورای مشورتی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان که با حضور رییس سازمان و معاونین و جمعی از فعالین عرصه گردشگری و هتلداری یزد برگزار شد، مقوله گردشگری را یک حوزه بسیار وسیع و همه جانبه عنوان کرد و آنرا فراتر از بافت تاریخی و میراث فرهنگی دانست و گفت: مقوله گردشگری بسیار گسترده و متنوع است و دشتها و مناطق و جاذبه های طبیعی و زیست محیطی و کویر و کوهستان و شاهکارهای معماری و میراث معنوی استان را هم در بر می گیرد، به گونه ای که یکی از 7 محور اصلی توسعه استان یزد، گسترش و توسعه صنعت گردشگری است.
استاندار یزد سپس در خصوص تغییر کاربری بافت تاریخی یزد برای جذب گردشگران افزود: بافت تاریخی از ابتدا برای سکونت افراد طراحی شده و اکنون باید برای جذب گردشگر طراحی و بازسازی شود و خدمات گردشگری مناسب با این بافت برای گردشگران ایجاد شود چرا که در غیر این صورت جذب گردشگر با شرایط فعلی موفقیت آمیز نخواهد بود.
وی اظهار کرد: با اجرای برنامه های مختلف فرهنگی و گردشگری، بافت تاریخی از حالت فعلی خارج و به بافت زنده ، پویا، لذت بخش و تجلی گاه بسیاری از ارزشهای فرهنگی، اخلاقی ، هویتی و تاریخی یزد مبدل شود.
میرمحمدی با بیان اینکه گردشگری حوزه بسیار وسیع است تصریح کرد: صنعت گردشگری بسیار گسترده و متنوع است .
وی با بیان اینکه دشتها، جاذبه های طبیعی، زیست محیطی ، عرصه های کویری، کوهستانها، شاهکارهای معماری و میراث معنوی استان را هم در بر می گیرد اضافه کرد: یکی از هفت محور توسعه استان ، گسترش و توسعه صنعت گردشگری است.
استاندار یزد ادامه داد: باید زمینه لازم برای جذب گردشگر فراهم شود و برای جذب آنان اقدام مناسب صورت گیرد، اگر اقدام اولیه صورت نگیرد، خدمات دهی مناسب با شکست مواجه خواهد شد و پروژه جذب گردشگر ، بدون سرانجام خواهد ماند.
میرمحمدی خاطر نشان کرد: پیشرفت و تعالی را تنها در ظاهر نباید جست و جو کرد، بلکه پیشرفت را باید در تفکر ، خلاقیت ، تیزبینی ، نو اندیشی و نوآوری دید..
رییس شورای بافت تاریخی استان در ادامه تاکید کرد:باید فرایندی را انتخاب کنیم که در بطن آن آثار تاریخی حفظ شود و به جذب گردشگر کمک کنیم و به بازسازی، نوسازی و طراحی مناسب بافت قدیم برای تعامل و هماهنگی همه اجزای آن رو آوریم.
وی یکی از طرح های گسترش گردشگری را، ایجاد موزه های متعدد و بازارچه های صنایع دستی خواند و خواستار احداث و بهره برداری از این موزه ها در محور گردشگری و بافت تاریخی استان شد.
استاندار بر نظافت دائم اماکن تاریخی و گردشگری تاکید کرد و یادآور شد: اصلی ترین مسئله ، ایجاد امنیت برای گردشگران است، گرچه در برقراری امنیت نسبی، کشور رتبه بالایی در جهان دارد اما باید شرایطی فراهم شود تا حتی یک مورد ناامنی در ارتباط با گردشگران رخ ندهد.
میرمحمدی سپس به طرح ساماندهی حضور اتباع بیگانه و حضور این افراد در بافت قدیم و مناطق گردشگری استان اشاره کرد و گفت: باید با اتباع خارجی غیر مجاز در استان حضور دارند، برخورد جدی شود و حساب این افراد با اتباع مجاز جدا شود.
وی اضافه کرد: بسیاری از ظرفیت های گردشگری استان که شاید در نگاه اول برای ما جاذبه ای نداشته باشد، مورد پسند و خواست گردشگران خارجی است.
وی تصریح کرد: ریگزارها،شنزارها و دشتهای کویری استان، یک فرصت استثنایی برای جذب گردشگران است به شرط آنکه امکانات مختص به آن فراهم شود و زمینه لازم برای بهره برداری از این ظرفیتها ایجاد شود.
میرمحمدی با بیان اینکه استان از نظر گردشگری ظرفیت بالایی دارد، افزود: حوزه دیگری که نقش تاثیر گذاری در جذب گردشگران خارجی و داخلی دارد، صنایع دستی است که می توان به عنوان یکی از جاذبه ها باشد باید در این خصوص برنامه ریزی لازم برای معرفی صنایع دستی، حفظ و احیای آن انجام شود.
استاندار یزد ایجاد شورای مشورتی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری را در چارچوب هم اندیشی و استفاده از تخصص و تجربه افراد فعال در حوزه این نهاد مفید خواند و خواستار بهره گیری از توان دانشگاهیان، نخبگان و فعالان سازمانهای مردم نهاد مربوط در استان شد.
میرمحمدی به لزوم برقراری پرواز مستقیم از اروپا به یزد تاکید کرد و گفت: این امر منوط به رونق گردشگری خواهد بود که نقش نمایندگی وزارت امور خارجه در یزد برای تسهیل ورود گردشگران ضروری است.
به گفته نماینده عالی دولت در یزد باید قدم به قدم برای جذب توریسم به استان گام برداریم و بسترهای لازم را برای این امر فراهم کنیم.
منبع: روابط عمومی استانداری یزد


این مطلب را به اشتراک بگذارید sms whatsapp
مدیریت سایت

محدودیت زمانی مجاز به پایان رسید. لطفا کد امنیتی را دوباره تکمیل کنید.

آخرین دیدگاه ها
logo-samandehi
تبلیغات