جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ساعت ۳:۰۹
سرویس: عمومی
 |  13/ خرداد/ 1393 - 9:14
  |   نظرات: بدون نظر
194 بازدید

رمز ماندگاری انقلاب اسلامی ایران اتکاء به رای مردم در چارچوب قوانین اسلام است

دبیرکل مجمع جهانی بیداری اسلامی گفت: رمز ماندگاری انقلاب اسلامی ایران همین دیدگاه امام خمینی (ره) است که باید در چارچوب قوانین اسلام رای مردم حاکم شود.

 

دکتر علی اکبر ولایتی دبیر کل مجمع جهانی بیداری اسلامی عصر امروز در همایش “امام خمینی(ره) و بیداری اسلامی” که با حضور تعدادی از اندیشمندان و فرهیختگان 20 کشور جهان در هتل شهر تهران برگزار شد، ضمن خیرمقدم و خوشامدگویی به مهمانان خارجی مراسم سالگرد ارتحال امام خمینی (ره) به تشریح برنامه ها و دستاوردهای مجمع بیداری اسلامی پرداخت و گفت: مبحث بیداری اسلامی که در دو، سه سال اخیر بعد از تحولاتی که در شمال آفریقا و سایر نقاط جهان اسلام اتفاق افتاد، فراگیر شد و ما در جمهوری اسلامی ایران جلسات مختلفی را پیرامون این موضوع جهت تبادل نظر و شنیدن دیدگاه های مختلف از صاحبنظران برگزار کردیم.وی ادامه داد: تاسیس دبیرخانه بیداری اسلامی در جمهوری اسلامی ایران با تصویب مجمع عمومی فرهیختگان و علمای جهان اسلام انجام شده است و ظرف دو، سه سال اخیر جلسات متعددی پیرامون دستاوردها و چالش های پیش روی بیداری اسلامی در ایران و برخی از دیگر کشورها از جمله پاکستان برگزار کرده است.

ولایتی در ادامه به تاریخچه مقوله بیداری اسلامی پرداخت و اظهار داشت: قدمت بیداری اسلامی به آغاز دوره استعمار باز می گردد، یعنی زمانی که استعمارگران اروپایی به کشورهای اسلامی نفوذ کردند و علمای بلاد اسلامی که نسبت به ظلم و استثمار استعمارگران آگاه بودند، اقدام به فعالیت هایی در جهت احیای ارزش های اسلامی و آگاه کردن مسلمانان نسبت به خطر استعمارگران کردند.

وی ادامه داد: در سال 1803 میلادی دولت تزاری روسیه ایران را مورد هجوم قرار داد و در آن زمان علما و مراجع بزرگ ایران و نجف اعلامیه هایی را در ضرورت مقابله با تهاجم قوای روسیه صادر کردند.

وی ادامه داد: دقیقا 5 سال قبل از اتفاق مذکور ناپلئون بناپارت پیشوای فرانسوی ها به مصر حمله کرد و ما شاهد بودیم که علمای بلاد مصر هم نسبت به تهاجم فرانسوی ها واکنش نشان دادند.

مشاور عالی امور بین الملل مقام معظم رهبری در ادامه با اشاره به جنبش های اسلامی صورت گرفته در کشورهایی چون هندوستان، نیجریه، لیبی، سودان و الجزایر افزود: در طول 200 سال گذشته جایی در جهان اسلام فارغ از مبارزه با بیگانگان و استعمارگران نبوده است و در جای جای جهان اسلام می توان رگه های حرکت بیداری اسلامی در طول تاریخ را مشاهده کرد.

ولایتی با اشاره به جامعیت امام خمینی (ره) در دعوت مردم به اسلام و انقلاب اسلامی و بیداری اسلامی خاطرنشان کرد: امام خمینی در آگاه کردن و بیدار کردن مسلمانان و دعوت آنها به انقلاب اسلامی از جامعیتی برخوردار بودند که سایر علما و بزرگان جهان اسلام از آن بی بهره بودند.

وی ادامه داد: امام خمینی(ره) مبارزه با رژیم پهلوی را از سال 1340 هجری شمسی آغاز کرد و با صدور بیانیه ای باعث لغو لایحه “انجمن های ایالتی و ولایتی “شد، لایحه ای که راه را برای حاکمیت غیر مسلمانان در ایران باز می کرد و بیانیه حضرت امام (ره)آن را متوقف کرد.

دبیرکل مجمع بیداری اسلامی با اشاره به واقعه 15 خرداد 1342 بیان داشت: در 15 خرداد 1342 هجری شمسی، مردم مسلمان ایران به دعوت امام خمینی لبیک گفتند و قیامی را علیه رژیم پهلوی ترتیب دادند و پس از آن قیام امام خمینی به ترکیه و پس از آن به نجف تبعید شدند.

وی با اشاره به نظریه ولایت فقیه امام خمینی (ره) اظهار داشت: امام خمینی (ره) در زمانی که در نجف بودند، با ارائه نظریه ولایت فقیه و نوشتن کتاب حکومت اسلامی پایه های فکری تشکیل حکومت اسلامی را بنیان نهادند.

وی ادامه داد: دیدگاه امام خمینی (ره) با توجه به تجربه سایر مبارزات صورت گرفته در بلاد اسلامی این بود که تنها راه نجات مسلمین از ظلم استعمارگران تشکیل حکومت اسلامی است.

دکتر ولایتی با اشاره به فرمایش حضرت امام مبنی بر پشتیبان ولایت فقیه باشید تا به کشور شما آسیب نرسد، تصریح کرد: از منظر بنیانگذار کبیر انقلاب اسلامی، دعوت به اسلام به صورت نیم بند و التقاطی راه نجات مسلمانان نبود زیرا اگر مسلمین براساس روش های غربی به تاسیس حکومت مبادرت ورزند و تفکرات غربی برآنها مسلط شود، این خود زمینه ای برای استمرار استعمار بیگانگان خواهد بود.

وی ادامه داد: رمز ماندگاری انقلاب اسلامی ایران همین دیدگاه امام خمینی (ره) است که باید در چارچوب قوانین اسلام رای مردم حاکم شود.

مشاور عالی امور بین الملل مقام معظم رهبری در ادامه با اشاره به جایگاه والای اقلیت های مذهبی در جمهوری اسلامی ایران، خاطرنشان کرد: اقلیت های مذهبی همواره از احترام خاصی نزد جمهوری اسلامی ایران برخوردار بودند و جایگاه والایی را دارند، به گونه ای که اگر به ازای هر 150 هزار مسلمان یک نمایندگان در مجلس وجود داشته باشد، هر اقلیت مذهبی که تعدادشان به 150 هزار نفر هم نمی رسد، دارای یک نماینده مجلس هستند، البته مسیحیان که تعداد بیشتری دارند دارای 3 نماینده مجلس هستند.

ولایتی با اشاره به تحریم های دشمنان علیه ملت ایران اظهار داشت: بیش از 35 سال است که ملت ایران در مقابل تحریم های اقتصادی دول غربی ایستاده است، اما اکنون شدت تحریم های اقتصادی آنها فزونی گرفته و این امر به خاطر این است که جمهوری اسلامی ایران بر حفظ و تحکیم اقتدار و استقلال خود تاکید می کند.

وی ادامه داد: جمهوری اسلامی ایران در 35 سال اخیر به پیشرفت های شگرفی در زمینه های علمی و فناوری دست یافته است و راهی که ملت ایران در 35 سال اخیر طی کرده است، غربیها در طول 300 سال طی کرده اند.

دبیرکل مجمع جهانی بیداری اسلامی با اشاره به قدرت و نفوذ سیاسی ایران در سطح منطقه گفت: در حوزه سیاسی ایران بیشترین نفوذ را در سطح منطقه دارد و این امر به خاطر حکومت اسلامی است، البته در طول سالهای اخیر کسانی بودند که از هر دو جناح برای ارائه اسلام التقاطی تلاش می کردند که راه به جایی هم نبردند.

ولایتی بیان داشت: هیچ کشور جهان سومی وجود ندارد که همچون ایران روی پای خود ایستاده باشد و با استقلال و اقتدار کامل قله های پیشرفت در زمینه های علمی و فناوری را فتح کرده باشد و این مهم تحقق نیافته است، مگر در سایه حکومت اسلامی و طی کردن راه امام خمینی (ره) و خلف صالح ایشان یعنی مقام معظم رهبری.دبیرکل مجمع بیداری اسلامی در ادامه با اشاره به سیر تکاملی بیداری اسلامی خاطرنشان کرد: بیداری اسلامی یک سیر تکاملی را طی کرده است. به عنوان مثال، اگر فتوای میرزای شیرازی علیه قرارداد رژی نبود، مردم ما در مقابل استعمارگران بیدار نمی شدند و زمینه برای انقلاب اسلامی مهیا نمی شد.

دکتر ولایتی در ادامه در پاسخ به یکی از مهمانان خارجی پیرامون تاثیرات بیداری اسلامی در کشورهای مسلمان اظهار داشت: در تمام کشورهای اسلامی می توان آثار بیداری اسلامی را مشاهده کرد و تمام مسلمانان دنیا به وجود حضرت امام خمینی(ره) افتخار می کنند، چرا که ایشان مسلمانان را از خواب غفلت بیدار کردند و دیدگاه های مسلمانان را نسبت به شرایط دنیا و اغراض استعمارگران آگاه کردند، به گونه ای که امروز در میان جوامع اسلامی مکاتب غیر اسلامی جایگاهی ندارد.

مشاور عالی مقام معظم رهبری در امور بین الملل در پاسخ به سوال یکی دیگر از حضار مبنی بر رمز پیروزی و ماندگاری نهضت امام خمینی (ره) اظهار داشت: ایمان راسخ امام خمینی(ره) به اسلام و وعده های الهی و اطمینان ایشان نسبت به نصرت الهی و همچنین اخلاص حضرت امام عواملی بودند که نهضت امام به پیروزی رساند.

وی ادامه داد: دغدغه امام خمینی (ره)سرنوشت امت اسلامی بود و ایشان همواره مسلمانان را به وحدت دعوت می کردند و از تفرقه دور می داشتند.

ولایتی در پایان با اشاره به تلاش های جمهوری اسلامی ایران جهت ایجاد روشنگری میان ملل مسلمان خاطرنشان کرد: جمهوری اسلامی ایران تلاش گسترده ای را برای آگاه کردن و بیدار کردن ملت های مسلمان انجام داده است، اما برخی از حکومت ها در کشورهای عربی تصور می کنند که متحد شدن با ایران منافع آنها را به خطر می اندازد، در حالی که جمهوری اسلامی ایران در عرصه سیاست خارجی منطقه ای خود هدفی جز تبلیغ اسلام و ایجاد وحدت میان مسلمانان ندارد و بدنبال تعیین تکلیف کردن برای سایر ملل نیست.


این مطلب را به اشتراک بگذارید sms whatsapp
مدیریت سایت

محدودیت زمانی مجاز به پایان رسید. لطفا کد امنیتی را دوباره تکمیل کنید.

آخرین دیدگاه ها
logo-samandehi
تبلیغات