سه شنبه ۰۸ خرداد ۱۴۰۳ ساعت ۴:۱۰
 |  23/ تیر/ 1393 - 4:53
  |   نظرات: بدون نظر
272 بازدید

نشست سه جانبه ایران، سوریه و سوئیس برای کمک رسانی به مردم سوریه

چهارمین نشست سه جانبه ایران، سوریه و سوئیس با هدف بررسی آخرین وضعیت انسانی در سوریه و طراحی راهکارهای مناسب و عملی کمک رسانی به مردم این کشور در ژنو برگزار شد.

چهارمین نشست سه جانبه ایران، سوریه و سوئیس با هدف بررسی آخرین وضعیت انسانی در سوریه و طراحی راهکارهای مناسب و عملی کمک رسانی به مردم این کشور در ژنو برگزار شد. 
 
در این نشست رضا عامری مدیر کل خاورمیانه و شمال آفریقای وزارت امور خارجه کشورمان، امانوئل بلر مدیر کل امور بشردوستانه سوئیس و حسام الدین آلا معاون بین‌الملل وزیر خارجه سوریه پیرامون ارسال کمک‌های بشردوستانه به سوریه مذاکره کردند. 

حساسیت شرایط انسانی در سوریه، ضرورت برخورد فنی و تخصصی با موضوع انسان دوستانه، احترام به حاکمیت ملی سوریه و ضرورت هماهنگی با دولت و هلال احمر این کشور در ارسال کمکهای انسان دوستانه، از جمله موضوعاتی بود که بعنوان اصول مشترک مورد تأکید قرار گرفت.
  
مدیرکل خاورمیانه و شمال آفریقای وزارت امور خارجه کشورمان در این نشست، با تشکر از اقدامات بعمل آمده از سوی دولت سوریه در امر کمک رسانی و اهتمام سوئیس به مسئله بشردوستانه در سوریه، اراده موجود نزد طرفین سوری و سوئیسی برای استمرار همکاری در بحث انسان‌دوستانه را مورد تقدیر قرار داد.

وی بر آمادگی کشورمان جهت کمک به شکل گیری توافق سوئیس و سوریه و اجرایی شدن توافقات در امر کمک رسانی بشردوستانه تأکید کرد.
  
مدیر امور بشردوستانه سوئیس نیز با تقدیر از تلاش‌های کشورمان در کمک به موضوع انسان‌دوستانه در سوریه، موضوع انسانی در این کشور را برای سوئیس مهم برشمرد و بر ضرورت اتخاذ گام‌های عملی برای فعالیت‌های انسان‌دوستانه در همکاری نزدیک با دولت و مسئولان سوریه تأکید کرد.
  
معاون وزیر خارجه سوریه تحریم‌های اقتصادی و اقدامات گروه‌های تروریستی را دو عامل اصلی در نابسامانی اوضاع انسانی در کشورش ذکر کرد و با اشاره به اثرات مستقیم و غیر مستقیم این تحریم‌ها بر زندگی روزانه مردم به خصوص در زمینه مواد غذایی و دارو، خواستار رفع این تحریم‌ها شد.  
  
وی با اشاره به همکاری خوب دولت سوریه با سازمان ملل و دیگر سازمان‌های غیردولتی فعال در امر بشردوستانه برای تسهیل کمک رسانی به مناطق مختلف سوریه اظهار داشت: متأسفانه علی‌رغم همه این همکاری‌ها برخی طرف‌های خارجی سعی دارند با سیاه نمایی و سروصدای تبلیغاتی، وضعیت انسانی در سوریه را غیر از آنچه که هست جلوه داده و دولت سوریه را متهم به کارشکنی در امر کمک رسانی کنند. 
 
 معاون وزیر خارجه سوریه گزارشی از اقدامات کشورش در زمینه کمک رسانی و تسهیلات ارائه شده در این زمینه ارائه کرد.  

به پیشنهاد هیئت کشورمان و آمادگی طرف سوری، توافق شد دور پنجم این گفتگو‌ها در آینده نزدیک در دمشق برگزار شود.
  
این همکاری سه جانبه، ابتکار عملی است که بر اساس پیشنهاد کشورمان شکل گرفته و پیش از این دو نشست در تهران و یک نشست در مشق برگزار شده و نتایج خوبی در پی ریزی زمینه‌ها و بسترهای کمک رسانی سوئیس به سوریه در پی داشته است.


این مطلب را به اشتراک بگذارید sms whatsapp
مدیریت سایت

محدودیت زمانی مجاز به پایان رسید. لطفا کد امنیتی را دوباره تکمیل کنید.

آخرین دیدگاه ها
logo-samandehi
تبلیغات