یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ساعت ۹:۰۱
 |  23/ تیر/ 1393 - 12:31
  |   نظرات: بدون نظر
259 بازدید

عراقچی: دو طرف برای برون رفت از اختلاف‌ها جایگزین‌هایی ارائه کرده‌اند/ احتمال حضور وزیر خارجه روسیه در مذاکرات عضو تیم هسته‌ای کشورمان گفت: گزینه‌هایی که درباره اختلافات وجود دارد

عضو تیم هسته‌ای کشورمان گفت: گزینه‌هایی که درباره اختلافات وجود دارد ارائه شده و در حقیقت جلسات فشرده‌ای که میان ایران و ۵+۱برگزار شده می‌توان گفت که همه بحث‌ها برای تصمیم گیران سیاسی آماده شده است.

 سید عباس عراقچی در مصاحبه با واحد مرکزی خبر در وین، با تشریح مذاکرات یازده روزه فشرده میان ایران و ۱+۵ گفت: هر مذاکره‌ای در سطوح کار‌شناسی، مدیران، معاونان و در بخش‌های فنی و حقوقی صورت می‌گیرد برای اینکه بحث‌ها برای تصمیم گیری‌های سیاسی در سطح بالا‌تر آماده شود. 

وی با بیان اینکه پس از گذشت شش ماه از مذاکرات میان دو طرف به ویژه این یازده روز، فکر می‌کنیم که بحث‌ها پخته‌تر و آماده‌تر شده است، اظهار داشت: بحث‌ها جمع بندی و اختلافات میان دوطرف کاملا مشخص شده است و حتی با دقت کامل، حد و مرزهای ان هم مشخص شده است. 

عراقچی گفت: گزینه‌هایی که درباره اختلافات وجود دارد ارائه شده و در حقیقت جلسات فشرده‌ای که میان ایران و ۵+۱برگزار شده می‌توان گفت که همه بحث‌ها برای تصمیم گیران سیاسی آماده شده است. 

وی افزود: حضور وزرای خارجه ۵+۱در مذاکرات به طور دقیق در همین راستا است، به همین دلیل روز یکشنبه وزرای خارجه به وین می‌آیند. 

عراقچی با بیان اینکه مذاکره شش جانبه و یا رسمی در وین با حضور وزرای خارجه انجام نخواهد شد، گفت: با حضور آنان دیدار‌ها و مذاکرات دوجانبه برگزار خواهد شد و تصور ما این است که این دیدار‌ها در سطح وزرای خارجه بتواند راهگشای مشکلات موجود باشد و امیدواریم که در هرکدام از موضوعات راهی را برای رسیدن به توافق باز کند. 

وی بیان داشت: اگر با حضور وزرا این اتفاق بیفتد، دوباره از روز دوشنبه دو طرف به جلسات فشرده خود در سطح سیاسی باز خواهند گشت تا این توافقات در سطح بالا در قالب متن توافق نگارش شود. 

عراقچی افزود: روی متن توافق تاکنون کارهای بسیاری شده است، کار بسیار سخت و پیچیده‌ای بود، تا جایی که حساب ساعت‌های آن از دست دو طرف خارج شده است. 

وی با تاکید براینکه تا به امروز پیشرفت دو طرف در بحث نگارش متن خوب بوده است، تصریح کرد: می‌توان گفت که الان متنی در مقابل ما است که تقربیا ۶۰تا ۷۰درصد آن توافق شده است. 

معاون وزیر خارجه کشورمان با اشاره به اینکه ۳۰، ۴۰درصد باقیمانده مسائل کلیدی است، اظهار داشت: این اختلافات به تصمیم گیری‌های اساسی نیاز دارد، می‌توان گفت از تعداد پرانتز‌ها در متن خیلی کاسته شده و خیلی کمتر شده، تاجایی که متون مورد توافق افزایش یافته است. یعنی اینکه اگر در متن پیشرفت کرده‌ایم اما، در محتوا پیشرفت قابل توجه نداشتیم. 

وی ادامه داد: با شرایطی که پیش بینی می‌شود احتمال دارد مذاکرات چند روز و یا چند هفته‌ای تمدید شود به دلیل انکه مذاکرات به سرانجام برسد، ولی الان در این باره نمی‌توان تصمیم گرفت. 

عراقچی بیان داشت: دو و سه روز آینده می‌توان با قاطعیت گفت که مذاکرات سر شش ماهه تعیین شده پایان می‌یابد و یا اینکه نیاز به تمدید چند روزه و یا چند هفته‌ای است. 

وی اضافه کرد: نکته مثبتی که وجود دارد این است که هر دو طرف جدی هستند برای اینکه به توافق برسند و هر دو طرف در این مسیر تلاش‌های خود را انجام بدهند و یکی از مثبت بودن فضا این است که هر دوطرف سعی می‌کنند برای موارد اختلافی گزینه و راه حل ارائه کنند. 

عراقچی تصریح کرد: این جایگزین‌ها به اندازه‌ای متنوع است، تا بتواند دوطرف را در خواسته‌های خود راضی کند. در مذاکرات تاکنون این اتفاق نیافتاده بود و ما هنوز در حال رایزنی در این باره هستیم، بعضی از موضوعات احتمالا شانس رسیدن به توافق بیشتر است و برخی دیگر کمتر است، ما به تلاش خود ادامه خواهیم داد. 

عراقچی با تاکید براینکه گزینه‌ای می‌تواند مورد توافق باشد که خواسته‌های دوطرف را تامین کند، بیان داشت: سختی کار در همین مرحله است که ما به چه گزینه‌ای برسیم که جمهوری اسلامی ایران مطمئن شود که به حقوقش احترام گذاشته شده و خواسته‌هایش براورده شده است. 

وی افزود: طرف مقابل هم به اعتماد و اطمینان نیاز دارد و بنابراین تحقق آن فرمول‌های سختی می‌خواهد، باید بهرحال روی راه حل‌های مختلف بقدری متمرکز شد تا هر دوطرف را راضی کند. 

عراقچی با تاکید براینکه مذاکرات به مرحله‌ای رسیده است که به حضور وزرای خارجه نیاز است، اضافه کرد: بیش از این دیگر نمی‌توان کار را در سطح معاونان، مدیران و کار‌شناسان شش کشور در مذاکرات پیش برد و باید تصمیماتی در سطح بالاتری اتخاذ می‌شد، بنابراین امید ما این است که حضور وزرا مشکل گشایی شود و ما بتوانیم بعداز بازگشت وزرا مذاکرات را دوباره در مسیر بهتر ادامه دهیم تا به سرانجام برسد. 

وی افزود: اگر این اتفاق با حضور وزرا نیافتد مفهوم ان این نیست که مذاکرات شکست خورده است، بلکه ما باید در سطح خودمان بیشتر کار کنیم و باز هم بر روی راه حل‌های دیگر متمرکز شویم تا شاید به سرانجام برسد. 

عراقچی با تاکید براینکه روزهای پیش روی ما بسیار کلیدی و تعیین کننده است، گفت: قرار براین است که آقای ظریف فردا دیدارهای دوجانبه با وزرای خارجه ۵+۱داشته باشد. 

وی ادامه داد: ظریف همچنین با جان کری وزیرخارجه امریکا دیدار دوجانبه خواهد داشت، زیرا جان کری بهمین خاطر عازم وین شده است. 

معاون حقوقی وزارت خارجه تصریح کرد: هم وزیر خارجه امریکا و هم وزرای خارجه سه کشور اروپایی ابراز تمایل کردند برای دیدار دوجانبه با وزیرخارجه کشورمان و چین هم در سطح معاون وزیر شرکت خواهد کرد. 

عراقچی گفت: آن طور که شنیدیم شانس حضور اقای لاوروف وزیر خارجه روسیه هم هست، ممکن است لاوروف برنامه خود را به گونه‌ای تنظیم کند تا بتواند به ما در وین بپیوندد و یا اینکه ممکن است نتواند حاضر شود و روسیه هم در سطح معاون وزیر در مذاکرات فردا حضور یابد. 

وی افزود: فردا روز پرتحرکی در ملاقات‌های دوجانبه است و باید دید که آیا می‌توان درقالب این ملاقات‌های دوجانبه کار را پیش برد. 

عراقچی در باره زمان برگزاری دیدارهای دوجانبه هم اظهار داشت: این دیدار‌ها بستگی به ورود وزرای خارجه به وین دارد، هر زمان که انان وارد وین شوند ما اماده مذاکره هستیم. 

وی درباره تمدید شش ماهه دوم مذاکرات هم افزود: ما هنوز در موقعیتی نیستیم که در این باره تصمیم بگیریم، اما گرایش قالب در این است اگر در تاریخ ۲۹تیر ماه به نتیجه نرسیم، خیلی تمایلی به تمدید شش ماهه دوم نیست. خود ما هم تمایل چندانی نداریم مگر اینکه تا ۲۹تیر به این نتیجه برسیم که مذاکرات تا چند روز تمدید نیاز دارد، تا ان موقع تصمیم گیری خواهد شد. 

وی در پایان در پاسخ به این سوال که آیا هنوز در باره نتیجه قضاوت زود است، خاطرنشان کرد: البته زود است، اما ما بعنوان یک دیپلمات امیدوار هستیم، تلاش‌های خود را انجام می‌دهیم و اگر بخواهم صادقانه قضاوت کنم اینکه می‌توان به نتیجه رسید یا نه باید بگویم که واقعا ۵۰، ۵۰است.

 


این مطلب را به اشتراک بگذارید sms whatsapp
مدیریت سایت

محدودیت زمانی مجاز به پایان رسید. لطفا کد امنیتی را دوباره تکمیل کنید.

آخرین دیدگاه ها
logo-samandehi
تبلیغات