یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ساعت ۷:۵۴
سرویس: سیاسی, عمومی
 |  31/ اردیبهشت/ 1393 - 9:30
  |   نظرات: بدون نظر
218 بازدید

انقلاب اسلامی دومینوی سیاسی علیه جهان کفر ایجاد کرده است

جانشین فرمانده کل سپاه در همایش سراسری هادیان سیاسی سپاه گفت: انقلاب اسلامی ساختار قدرت در جهان را عوض کرد و علت این امر هم این بود که انقلاب ما یک پدیده تمدنی بود.

سردار سرتیپ پاسدار حسین سلامی در بیستمین همایش سراسری هادیان سیاسی سپاه، با بیان جمله فوق، هندسه قدرت در جهان را بر اساس سه پدیده روندها، راهبردها و رویدادها بیان کرد و در تشریح آن افزود: روندها یعنی تحولات دامنه‌دار در یک موضوع در بستر زمان که نشان‌دهنده نرخ زمان تحولات یک پدیده است و راهبردها بیانگر نیات و مقاصد استراتژیک قدرت‌های موثر و رویدادها آن چیزی است که واقع می‌شود.

سردار سلامی با اشاره به شکل‌گیری نظام دو قطبی و جنگ سرد پس از جنگ‌ جهانی دوم افزود: در این زمان هندسه قدرت بر اساس مدل هسته‌ ـ پیرامون شکل گرفت و این در عالم واقع قابل رویت و برآورد بود و به‌تدریج در اثر وقوع رخدادهای جدید تغییر کرد.

وی انقلاب اسلامی را یک رویداد مهم و برجسته در تغییر موازنه قدت در دوره جنگ سرد و یک شوک ژئوپلیتیک در دهه پایانی جنگ سرد بیان کرد و گفت: این انقلاب در یک ظرف زمان، محدود نشد، بلکه روندساز بود و علیه جهان کفر دومینوی سیاسی ایجاد کرد.

جانشین فرمانده کل سپاه افزود: انقلاب اسلامی ساختار قدرت در جهان را عوض کرد. علت این امر هم این بود که انقلاب ما یک پدیده تمدنی بود. وی با اشاره به اینکه انقلاب اسلامی از یک نظام فکری منسجم که برای همه مسائل طرح‌ و برنامه داشته، ریشه گرفته است تصریح کرد: این انقلاب توانست از حصار زمان و مکان عبور کند، نهادهای آن کهن می‌شوند، اما نابود نمی‌شوند پیام‌های انقلاب نیز پیام‌هایی آسمانی بود که مورد پذیرش جهانیان قرار ‌گرفت.

سردار سلامی انقلاب را روند ساز خواند و گفت: انقلاب اسلامی هندسه قدرت بین‌الملل را تغییر داد تا بدانجا که پس از وقوع این انقلاب، تمام جنگ‌ها و درگیری‌ها در منطقه غرب آسیا (خاورمیانه) به نوعی در ارتباط با آن رخ داده است.

جانشین فرمانده کل سپاه بیداری اسلامی را یکی دیگر از روندهای انقلاب اسلامی عنوان کرد و افزود: این بیدار اسلامی در جهان اسلام به‌تدریج روزنه‌های نفوذ و تنفس غرب را قطع خواهد کرد.

سردار سلامی فروپاشی قدرت‌های بزرگ را ناگهانی دانست و افزود: قدرت‌های بزرگ هر چقدر بزرگ‌تر باشند سقوط آنان ناگهانی‌تر و پیش‌بینی آن دشوارتر است و شاید تنها کسی که توانست این پیش‌بینی را بکند امام(ره) بودند که سقوط شوروی را پیش‌بینی کردند.

وی قدرت کنونی آمریکا را رو به کاهش خواند و تصریح کرد: قدرت وقتی شروع به جریان گرفتن و دینامیزم کند از اعتبار آن کاسته می‌شود به‌گونه‌ای که الآن آمریکا که از این قدرت استفاده می‌کند از ابهت و اعتبار آن کاسته شده و گرفتار بحران است و آمریکا امروز در اثر درگیری در جنگ رو به افول است.

جانشین فرمانده کل سپاه علت افول قدرت آمریکا را فقدان عقل استراتژیک دانست و تأکید کرد: علت افول آن، نبود یک تدبیر راهبردی سازنده‌ای است که بخواهد این قدرت را براساس عدالت به کار گیرد. این قدرت خلاف سنت‌های الهی عمل می‌کند و آمریکا در صحنه و به‌کارگیری قدرت، فاقد عقل استراتژیک است.

وی نظام‌هایی را که بر ارزش‌های الهی تنظیم نشوند ویران‌کننده انسان‌ها و فاقد تحرک خواند و افزود: قدرتی مانند جمهوری اسلامی که هندسه الهی دارد در میدان‌های رقابت با آمریکا برنده و برتر است.

سردار سلامی تحولات سوریه را رقابت دو مدل الهی و غیرالهی توصیف کرد و گفت: در تحولات سوریه ما رقابت این دو مدل قدرت را می‌بینیم که بدون حضور فیزیکی بلکه با انتقال الگوها و الهامات، یک نظامی می‌تواند در مقابل تمام دنیا بایستد. این سنت الهی است که همواره مومنان در پیکار با کفار به رغم قلت پیروز می‌شوند.

وی قدرت نرم جمهوری اسلامی را مبتنی بر فطرت انسان و غالب بر قدرت سخت خواند و گفت: امروز حتی روشنفکران آمریکا به وضوح اذعان می‌کنند که هر جا می‌خواستیم دموکراسی پیاده کنیم از دل آن اسلام بیرون آمد و جمهوری اسلامی این روش را آزموده و موفق بوده است.

سردار سلامی در پایان افزود: امروز جمهوری اسلامی این ظرفیت و زیرساخت را در جهان اسلام فراهم کرده است که هر کجا آمریکایی‌ها وارد می‌شوند، در چالش‌های فراوانی قرار می‌گیرند و گسترش بیش از حد آن یک ضعف برای آمریکا است که ضعف‌های این کشور را تشدید می‌کند.


این مطلب را به اشتراک بگذارید sms whatsapp
مدیریت سایت

محدودیت زمانی مجاز به پایان رسید. لطفا کد امنیتی را دوباره تکمیل کنید.

آخرین دیدگاه ها
logo-samandehi
تبلیغات